Niemal każdy garaż wolnostojący ma dach płaski. Słowo „płaski” jest tu umowne, ponieważ dach pod niewielkim lub większym kątem opada ku jednej stronie, najczęściej ku tej, po której znajduje się rynna. Dach niemal każdego takiego garażu jest pokryty papą. Najczęstszą przyczyną przeciekania dachu jest zużycie się papy. Aby ocenić stan papy dachowej, należy spojrzeć na dach z góry. Papa przez którą cieknie woda jest pomarszczona i spękana lub tylko pomarszczona. Woda może przeciekać przez taką papę nawet jeśli nie jesteśmy w stanie dostrzec w niej dziur – papa pomarszczona to taka, która straciła już swoje właściwości hydroizolacyjne. Zdjęcia poniżej przedstawiają porównanie dachu z papą zużytą (po lewej) z dachem z papą świeżo położoną (po prawej).
Obecnie stosunkowo niedrogim standardem pokryć dachów płaskich są papy termozgrzewalne. Są dostępne w prawie każdej hurtowni budowlanej i w markecie budowlanym. Trwałość papy termozgrzewalnej, zależnie od jej parametrów, szacuje się na kilkadziesiąt lat. Papa termozgrzewalna nie wymaga konserwacji.
Jeśli papa wygląda podobnie jak na zdjęciu po lewej stronie (papa zużyta), to wymaga wymiany. Jeśli jest gładka jak na zdjęciu po prawej stronie, to nie wymaga wymiany. Jeśli stopień zużycia papy oceniony metodą „na oko” różni się na poszczególnych częściach dachu, w naszej ocenie nie opłaca się kłaść papy tylko na tej części dachu, na której jest ona najmocniej zużyta. Przygotowanie do położenia papy, w tym zgromadzenie materiałów i narzędzi, jest zabiegiem wymagającym poświęcenia czasu, stąd korzystnie jest przeprowadzić te przygotowania raz a nie wielokrotnie w okresie trwałości papy.
Ile papy trzeba na dach garażu?
Papa termozgrzewalna jest sprzedawana w rolkach w pasach o szerokości jednego metra. Jedna rolka to zazwyczaj ale nie zawsze 7,5 metra bieżącego czyli jeden odcinek papy liczący 7,5 metra długości i 1 metr szerokości. Inne długości odcinków papy w rolkach w powszechnym użytku to 4, 5, 6 i 10 metrów bieżących. Stąd miarą porównawczą powinna być cena za metr kwadratowy papy, a nie cena za rolkę papy.
Zgodnie z praktyką budowlaną wymiary niemal wszystkich garaży wolnostojących w kompleksach garaży to, po obrysie zewnętrznym: 3 metry szerokości i 5–6 metrów długości. Dach garażu ma jednak wzdłuż ściany tylnej lub również bocznej tzw. ogniomur o wysokości do 30 centymetrów i zwykle też komin wentylacyjny wystający ponad powierzchnię dachu. Ogniomur i komin należy również pokryć papą. Garaż zazwyczaj przylega od boków do garaży sąsiadujących. Ostrożnie jest więc nadłożyć papę tak, aby przykrywała dachy garaży sąsiadujących pasami o szerokości 30-50 centymetrów – ściekająca deszczówka tworzy w dachu garażu własne ścieżki biegnące nie zawsze pionowo w dół, a zazwyczaj nie mamy wpływu na stan dachów garaży sąsiadujących. Dobrą praktyką dekarską jest także nadłożenie papy na ściany przy krawędziach dachu i ścian, pod rynną (tam gdzie jest zawieszona rynna).
Uwzględniając ogniomur i komin oraz dwa garaże sąsiadujące, do pokrycia dachu garażu o wymiarach 6 x 3 metry potrzeba około 28 metrów kwadratowych papy, czyli powinniśmy zaopatrzyć się w:
- 3 rolki o długości po 10 metrów,
- 4 rolki o długości po 7,5 metrów,
- 6 rolek o długości po 5 metrów,
- 5 rolek o długości po 6 metrów.
Jak gruba powinna być papa dachowa?
W hurtowniach spotyka się papy o grubościach od 2,5 do 5,5 mm i grubsze. W ocenie dekarzy papa dachowa powinna być nie cieńsza niż 4 milimetry, ale w kwestii pozostałych zaleceń dotyczących parametrów papy zdanie są podzielone. Tylko część z nich uważa, że papa grubsza niż 4 milimetry jest lepsza i nalega na kupowanie na dachy garaży papy o grubości 5-5,5 mm. Część jest zdania, że optymalna jest papa o grubości 4-4,5 mm, ponieważ nie tak ciężka jak papa o grubości powyżej 5 mm, jest od niej bardziej elastyczna i mniej łamliwa.
Co decyduje o jakości papy termozgrzewalnej?
O jakości czyli de facto o trwałości papy dachowej decyduje odporność na działanie niskiej i wysokiej temperatury, giętkość, przesiąkliwość, siła zrywająca konieczna do rozciągnięcia papy oraz wydłużenie przy zerwaniu.
Na rynku dostępne są papy temozgrzewalne z tak zwanym SBS czyli termoplastycznym styren-butadien-styrenem bądź z termoplastomerem APP (ataktycznym polipropylenem). Papa z SBS lub APP jest bardziej odporna na pękanie w ujemnych temperaturach. Jednak zdania dekarzy są podzielone w kwestii tego, czy warto dopłacać znaczny procent ceny do papy z ABS bądź z APP.
Jakie narzędzia i materiały zabrać do kładzenia papy na dachu garażu?
Komplet rzeczy do zabrania na remont dachu garażu to:
- drabina o długości co najmniej 3 metrów,
- lina z hakiem lub pętlą do wciągania na dach rolek papy (jedna rolka może ważyć nawet 30 kg i niebezpiecznie jest ją brać pod pachą i wchodzić z nią na drabinę),
- butla z gazem i palnikiem gazowym przyłączonym wężem do butli,
- metalowy kij o długości około 1,5 metra,
- nóż do cięcia papy,
- miarka o długości nie mniej niż 6 metrów,
- pełne nieślizgające się buty i skarpetki (nawet w środku upalnego lata),
- rękawiczki niegumowe.
Jak kłaść papę na dachu garażu?
Do położenia papy na dachu garażu należy wybrać dzień bez deszczu i bez śniegu, gdy temperatura jest dodatnia. Papa składowana na mrozie staje się bowiem sztywna. Czynność kładzenia papy na dachu garażu to 4-6 godzin pracy na dworze i niekomfortowo jest wykonywać ją w mrozie.
Papę należy kłaść od najniższego obszaru dachu, aby po zakładkach lączących pasy papy woda spływała po spadzie dachu, a nie pod papę. Zakładki powinny mieć szerokość 10-15 centymetrów. Wystarczającym jest pokrycie dachu garażu jedną warstwą papy na zakładki.
Papę należy pociąć nożem do papy na pasy lub płaty. Papa ma na spodzie warstwę bitumu przypominającego folię. Bitum pełni funkcję kleju przytwierdzającego papę do podłoża. Zwinięty w rolkę pas papy należy ułożyć tak, żeby zgrzewać jego spodnią część palnikiem z butli przez kilka sekund tuż przed zetknięciem się papy z dachem. Pomaga w tym kij, którym można zbliżać do siebie lub odpychać zwinięty w rolkę pas papy. Placki papy już zgrzanej można wygładzać butem, dłońmi w rękawiczkach lub kijem, aby pozbyć się miejsc, gdzie papa nie przywarła szczelnie do podłoża.
Inne problemy z przeciekaniem dachu garażu
Zdarza się, że zaciek w garażu powstaje nie od sufitu ani od ścian przy wysokości sufitu, ale od dołu. To oznacza, że woda przedostaje się do garażu od garażu sąsiadującego, który jest nieszczelny do tego stopnia, że woda w nim zalega na podłodze i szuka ujścia przez ścianę. Rozwiązanie problemu wiedzie przez efektywne skontaktowanie się z sąsiadem i zmobilizowanie go do usunięcia nieszczelności.
Jeśli woda gromadzi się na podłodze garażu lub przy ścianie garażu, która nie sąsiaduje z innym lokalem (ściana zewnętrzna), może to oznaczać, że wylewa się z rynny lub ścieka z dachu garażu po ścianie i tworzy kałuże na dole ściany garażu. Najprostszym rozwiązaniem jest prawidłowe podwieszenie na ścianie.
Jeśli wjazd do garażu jest osadzony w niecce gruntu, deszczówka podchodzi pod drzwi garażu oraz pod futrynę drzwi. W efekcie drzwi „puchną” i stają się nieszczelne, trudne do domknięcia. Rdzewieją bądź butwieją, w zależnie od materiału, z jakiego są wykonane. Rozwiązaniem jest wykopanie odpływu.