Zabezpieczenia elektroniczne, jak kamery i czujniki ruchu wymagają na stałe podłączenia do prądu, a także urządzenia do komunikacji zdalnej z odbiornikiem, np. serwera z kartą SIM w środku. Dobierając do garażu kamerę lub czujniki ruchu, warto pamiętać, że w garażu w okresie okołozimowym panuje podwyższona wilgotność i mróz. Każde przejście temperatury w górę przez zero to, poza wilgocią, rozmarzanie lodu i uwalnianie się wody nawet w tych miejscach, do których woda nie dostałaby się ze spadających kropli deszczu. Dla układów elektronicznych jest to spore wyzwanie. Dlatego urządzenia elektroniczne wewnątrz garażu powinny być w obudowach z parametrem IP na poziomie 66 lub wyższym. Szczelność na poziomie IP 66 oznacza pełną szczelność obudowy nawet w silnych strumieniach wody. Dopiero na potrzeby zanurzania obudowy w wodzie potrzebny jest wyższy parametr szczelności IP. Pierwsza z cyfr parametru IP w skali od 0 do 6 oznacza maksymalną wielkość obiektów, przed jakich dostaniem się do wnętrza chroni obudowa (np. ciała obce powyżej 12 mm), a druga oznacza poziom ochrony przed strumieniami wody. IP 66 jest parametrem stosunkowo wysokim na tej skali: chroni przed dostaniem się do środka obiektów nawet bardzo drobnych, w tym pyłów i jest całkowicie odporna na deszcz oraz strugi wody uderzające pod dowolnym kątem.
Urządzenia monitorujące są zróżnicowane i powszechnie dostępne. Użyteczne są kamery do monitoringu z czujnikiem ruchu i dwukierunkowym audio, to jest takie, które czasowo włączają się samoczynnie po wykryciu ruchu w zasięgu czujnika, w efekcie czego aplikacja sterująca kamerą może generować powiadomienie. Współczesne kamery monitoringowe działają również w nocy na mniejszą lub większą odległość: wówczas obraz nie jest kolorowy, bo w trybie nocnym automatycznie uruchamia się widzenie w podczerwieni. Użytkownik na podstawie powiadomienia aplikacji i obserwacji garażu przez kamerę ma możliwość usłyszeć głosy czy hałasy i odezwać się do sprawców zamieszania przez mikrofon telefonu i tym samym też przez mikrofon kamery. Urządzenia monitoringowe powinny być zabezpieczone na okoliczność odcięcia kabla zasilającego przez włamywaczy – temu celowi służą akumulatory mogące zasilić urządzenie monitorujące czy alarmowe na czas do kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin. Mimo że oferta urządzeń do monitoringu jest szeroka, przydatna jest pomoc profesjonalisty w doborze i w zainstalowaniu sprzętu. Należy mieć na uwadze, że kamery montowane na zewnątrz garaży, na wysokości niższej niż 3 metry, są łatwe do wykręcenia lub wyłamania z mocowań i ukradzenia.
Właściciel lub użytkownik, który zdecydował się na urządzenie alarmowe w garażu, powinien być w stanie wyłączyć wyjącą syrenę w stosunkowo krótkim czasie po rozpoczęciu alarmu lub zapewnić syrenę, która wyłącza się automatycznie po upływie określonego czasu po jej wzbudzeniu. Chodzi o brak uciążliwości dla otoczenia.
Bodaj najstarszym zabezpieczeniem antywłamaniowym w garażu jest „śruba” stosowana jako mocny antywłamaniowy zamek do drzwi. Śruba to rozwiązanie rzemieślnicze, niestandardowe. Śruby, znak czasów minionych, do chwili obecnej zachowały się w wielu garażach. To patent oparty na grubej poziomej stalowej belce. Zasunięcie belki pełniącej funkcję rygla czy zasuwki blokuje drzwi w taki sposób, że nie jest możliwe otwarcie drzwi od zewnątrz bez ich zniszczenia, np. wycięcia w nich dużych otworów piłą lub spawarką albo bez wyłamania drzwi z zawiasów. Otwieranie drzwi z taką belką jest uciążliwą pracą dla jednej lub więcej osób na co najmniej 2 godziny i wymaga specjalistycznych narzędzi, np. zestaw spawalniczy, gruby łańcuch, wyburzeniowy młot pneumatyczny, duży młot tradycyjny, samochód terenowy lub ciężarowy jako źródło siły pociągowej. Belka czy zasuwa jest otwierana za pomocą śruby czyli niestandardowego klucza, którego nie można ot tak skopiować w punkcie dorabiania kluczy.
W praktyce poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego garażu jest stosunkowo wysoki, jeśli front garażu jest widoczny z okien pobliskich domów lub bloków mieszkalnych i jeśli podjazd garażu jest w nocy w zasięgu oświetlenia ulicznego, a dookoła garażu panuje ruch uliczny. Jak pokazało nasze badanie przeprowadzone na próbie 30 garaży zlokalizowanych w Katowicach i miastach ościennych, w dziesięcioletnim okresie odnotowano tylko jedną próbę włamania do garażu i garaż ten był usytuowany tak, że front garażu nie był widoczny z żadnych okien okolicznych bloków lub domów mieszkalnych.