Oświetlenie wnętrza garażu jest istotniejsze, niż wydaje się większości użytkowników. W polskiej strefie klimatycznej jedynie w okresie letnim słońce zachodzi po godzinie 20:00. Najdłuższy dzień w roku w Polsce to 21 czerwca i trwa od 4:14 do 21:01. W sezonie okołozimowym słońce zachodzi znacznie wcześniej, już w okolicach godziny 16-17. W Polsce najkrótszy dzień w roku to 21 grudnia i trwa od 7:32 do 15:43. Dlatego trudno jest użytkownikowi dostosować plan dnia tak, żeby zawsze korzystać z garażu w godzinach, gdy świeci słońce.
Do zapewnienia oświetlenia nie jest konieczna energia elektryczna z sieci energetycznej. Dostępne obecnie lampy LED, również te z przyjemnym dla oka ciepłym światłem, pobierają około 10% mocy żarówek tradycyjnych odpowiadających im ilością lumenów. Dla dobrego doświetlenia garażu nawet nieprzyłączonego do sieci elektro-energetycznej wystarczające jest rozmieszczenie dwóch lamp LED o mocy strumienia światła po 1000 lumenów. Dodatkowo przydatnym jest wyposażenie garażu w co najmniej jedną mobilną lampę LED czyli lekką latarkę.
Temperatura barwowa LED jest mierzona w stopniach Kelwina (K). Im wyższy parametr K, tym zimniejsza barwa światła. Ilość stopni Kelwina przypisywana zwyczajowo do barwy światła LED to:
- światło ciepłe, żółte: poniżej 3300 K,
- światło neutralne, białe: od 3301 do 4999 K,
- światło zimne, niebieskie: 5000 K i więcej.
Światło ciepłe, żółte sprzyja relaksowi i ukojeniu, jest przyjemne dla oka. Stosuje się w większości pomieszczeń w domu. Światło zimne czyli niebieskie przeciwdziała znużeniu i nie zniekształca kolorów w stosunku do dziennego światła słonecznego. Stosuje się je w warsztatach czy halach produkcyjnych, ale też w łazienkach przy lustrze. Dla porównania, światło słoneczne ma ok 5780 K i jest kwalifikowane do kategorii światła zimnego.
Moc strumienia światła lamp LED jest podawana w lumenach. Lumeny mierzą moc strumienia światła w przedziale spektrum widocznym gołym okiem. Przelicznik czy współczynnik przeliczania ilości watów (W) na lumeny (lm) nie jest liniowy. Dla lamp niskiej mocy np. 15 W przelicznik jest niższy, w granicach 10 i rośnie wraz z wzrostem mocy lampy, do około 20 dla żarówki 300 W. Dla poszczególnych często stosowanych poziomów mocy żarówek tradycyjnych i lamp LED można przyjąć kalkulację przybliżoną jak niżej:
- lampa LED 500 lm odpowiada żarówce 40 W, przelicznik to 12:1
- lampa LED 1500 lm odpowiada żarówce 100 W, przelicznik to 15:1
- lampa LED 6000 lm odpowiada żarówce 300 W, przelicznik to 20:1
Projektanci wnętrz zwracają uwagę, że światło właściwe to takie, które pada dokładnie tam, gdzie powinno padać, a nie takie, które po prostu jest mocne. To oznacza, że na stół warsztatowy światło powinno padać od góry bez rozpraszania się na przeszkodach, a na podwozie samochodowe od dołu. W zorganizowaniu oświetlenia garażu istotniejsze niż sama moc światła jest rozmieszczenie źródeł światła tak, żeby mieć je tam, gdzie jest potrzebne.