Ubezpieczenie od kradzieży rzeczy w wynajmowanym garażu

- kto może ubezpieczeń rzeczy w garażu od kradzieży
- na jaką wartość ubezpieczyć rzeczy w garażu
- od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej

W przypadku większości typów lokali, tak użytkowych jak mieszkalnych, są na rynku dostępne zestandaryzowane polisy ubezpieczające tzw. „mury” wraz z opcją dodatkową ubezpieczenia rzeczy od kradzieży i następstw szkód losowych, np. ognia, powodzi, wiatru. Wysokość składki jest zależna między innymi od szacowanej wartości rzeczy, wartości i sposobu wyliczenia sumy ubezpieczenia, wysokości udziału własnego w szkodzie oraz od poziomu zabezpieczeń lokalu na okoliczność włamania. Jednak zasadą jest, że rzeczy w lokalu ubezpiecza ich właściciel czy posiadacz. Dlatego w stosunku najmu garażu ubezpieczenie rzeczy w garażu należących do najemcy jest możliwe przez najemcę ale nie przez właściciela garażu (wynajmującego). 
 
Rzeczy można ubezpieczać na wartość odtworzeniową bądź wartość netto. To dwie najczęściej spotykane opcje, choć w obrocie funkcjonują także inne. Ubezpieczenie od wartości odtworzeniowej jest zwykle droższe. W tym wariancie odszkodowanie jest wypłacane w kwocie odpowiadającej aktualnym (sklepowym) cenom rzeczy nowych takich jak utracone lub podobnych. W wariancie polisy na wartość netto rzeczy utraconych odszkodowanie jest na poziomie kosztu zakupu rzeczy pomniejszonego o amortyzację. Większość rzeczy prywatnych przechowywanych w garażu ma niską, bliską zeru wartość netto z uwagi na wysoki stopień zamortyzowania, np. opony samochodowe, wkrętarka, regały, rower, motor. Jeśli najemca używa garażu jako magazynu zapasów w działalności handlowej, garaż jest zapełniony towarem czyli majątkiem obrotowym kupionym stosunkowo niedawno, a więc jego wartość netto jest wysoka w stosunku do wartości odtworzeniowej. 
 
Obok kradzieży z włamaniem i niekiedy też aktów wandalizmu, standardowa polisa ubezpieczająca mury i rzeczy w lokalu pokrywa następstwa zdarzeń losowych, np. skutki przepięcia w sieci elektrycznej. Ponieważ przez ubezpieczycieli garaż jest definiowany jako miejsce do parkowania pojazdów mechanicznych z opcją przechowywania w nim rzeczy, w domyśle mało wartościowych, wyłączeniom z ochrony ubezpieczeniowej mogą podlegać trzymane w garażu (i utracone) kamienie szlachetne, futra czy nawet urządzenia elektroniczne jak telefony czy telewizory. 
 
Warto pamiętać, że zdarzenia niosące szkody mające charakter nielosowy mogą być wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Takim zdarzeniem jest na przykład pożar wynikający z czyjejś winy umyślnej bądź nieumyślnej (zaniedbania), zniszczenie bramy garażu przez kierowcę prowadzącego samochód czy naruszenie konstrukcji garażu przez firmę budowlaną dokonującą rozbiórki budynków przylegających do garaży. To nie są zdarzenia losowe ani następstwa siły wyższej (vis major). Za skutki zdarzeń wynikających z ludzkiej winy są co do zasady odpowiedzialni sprawcy, niezależnie od tego czy sprawca zostaje zidentyfikowany czy nie. Sprawców zdarzeń z winy umyślnej generalnie nie chronią polisy ubezpieczeniowe. Natomiast sprawcy zdarzeń mających źródło w winie nieumyślnej mogą liczyć na ochronę z polis ubezpieczeniowych od odpowiedzialności cywilnej (OC) i w efekcie uwalniać się całkowicie lub częściowo od obowiązku zapłaty odszkodowań ofiarom wyrządzonych przez nich szkód.