Według ogólnej zasady prawa cywilnego roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego terminu roszczenia nie mogą w skuteczny sposób być dochodzone przez wierzyciela. Jednocześnie nie wygasa prawo dłużnika do dobrowolnego spełnienia takiego obowiązku.
Zgodnie z art. 677 Kodeksu cywilnego, roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy. Artykuł ten stosować należy wyłącznie do roszczeń wprost w nim wskazanych. Oznacza, że wynajmujący w ciągu roku od dnia zwrotu garażu może dochodzić od najemcy naprawienia szkody za pogorszenie jego stanu. W odniesieniu do najemcy oznacza, że w tym samym okresie może on dochodzić od wynajmującego pieniędzy za zwrot poniesionych nakładów czy zwrot nadpłaconego czynszu. Ustawodawca przewidział tak krótki okres, gdyż po upływie tego czasu trudne byłoby do ustalenia, w jakim stanie znajdował się garaż. Art. 677 kodeksu cywilnego ma zastosowanie również do najmu okazjonalnego.
Oprócz terminu przewidzianego w Kodeksie cywilnym, na pozostałe roszczenia wynikające z umowy najmu obowiązują inne terminy. I tak, zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata”. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata. Co oznacza, że po 3 latach przedawnią się roszczenia związane z zapłatą zaległego czynszu, zwrotu wynajmowanego garażu, zapłatą kar umownych.
Roczny termin wynikający z kodeksu cywilnego, należy liczy od momentu zwrotu garażu. Warto mieć na uwadze, że w sytuacji kiedy garaż został zwrócony po umówionym terminie, to termin liczy się od rzeczywistego momentu zwrotu. Przykładowo, jeśli w wypowiedzeniu podano termin zwrotu garażu na 31 stycznia 2022 r., ale faktyczny zwrot nastąpił 5 marca 2022 r., to przedawnienie roszczeń wynikające z art. 677 K.c. nastąpi po roku od tej daty, tj. 5 marca 2023 r.
W przypadku terminu trzyletniego, koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. Przykładowo, jeśli roszczenie najemcy od wynajmującego w zakresie zwrotu kaucji przypada na 30 czerwca 2022 r., to termin ten przesuwa się do 31 grudnia 2022 r.