Wymiana zamków w garażu w trakcie i po zakończeniu umowy najmu

- czy można zablokować dostęp do garażu niepłacącemu najemcy
- czy najemca może samowolnie wymieniać zamek do garażu
- czy właściciel powinien trzymać klucz do wynajmowanego garażu
- zalety i ograniczenia zamka elektronicznego do garażu

W trakcie najmu właściciel powinien być przygotowany na ewentualną wizytę policji związaną z podejrzeniem, że w garażu są przechowywane rzeczy pochodzące z przestępstwa albo z szkodą wyrządzoną sąsiadowi wskutek zalania czy zarwania dachu lub ściany garażu. Może zdarzyć się, że najemca zgubi klucz do garażu i będzie miał pilną potrzebę otwarcia go. W sytuacji zaległości czynszowych, o ile umowa najmu przewiduje rozwiązanie jej bez czynności po stronie najemcy, właściciel garażu zechce skutecznie otworzyć garaż bez potrzeby włamywania się do niego w celu opróżnienia i wymiany zamków. Stąd istotna z punktu widzenia właściciela jest potrzeba przechowywania przez niego kluczy do garażu włącznie ze zniechęceniem najemcy do samowolnego wymienienia wkładek czy zamków garażu bez przekazania kompletu właścicielowi. 
 
Garaż jest lokalem nie mieszkalnym ale użytkowym, służącym do przechowywania rzeczy, stąd kwestia wymiany zamków i blokowania ich oraz ewentualnych inspekcji wynajmującego wygląda nieco inaczej niż w przypadku mieszkania. Zasadniczym celem najemcy jest przechowanie rzeczy w garażu, zaś zasadniczym obowiązkiem wynajmującego jest zapewnienie zamkniętego lokalu użytkowego na te rzeczy. Dlatego bardziej niż w przypadku mieszkania, w najmie garażu akceptowalny dla najemcy jest zapis umowny mówiący, że dla zapewnienia bezpieczeństwa rzeczy przechowywanych w garażu właściciel (wynajmujący) zachowuje przez cały okres najmu komplet kluczy do garażu. 
 
Luką w bezpieczeństwie jest problem wymieniania zamków garażu po każdej zakończonej umowie najmu. Odsetek właścicieli stosujących tę praktykę nie wynosi sto procent. W sytuacji wynajmu garaży na okresy krótkie, jeśli najemcy zmieniają się wielokrotnie w ciągu roku, wyzwanie czasowe i kosztowe każdorazowego wymieniania zamków jest trudne. 
 
Zdarza się, że najemca bez względu na zapisy umowne wymienia zamek samowolnie bez wiedzy i zgody właściciela, nie przekazując mu nowego kompletu kluczy bądź pozostawia zamek niezmieniony, ale doposaża drzwi garażu w dodatkową kłódkę. Jeśli taka umowa najmu kończy się zaległościami i brakiem kontaktu z najemcą, właściciel jest zmuszony przeprowadzić kontrolowane włamanie do własnego garażu w celu opróżnienia go i wymieniania zamka. O ile zlikwidowanie kłódki jest stosunkowo proste, pokonanie zamka może sprawić więcej trudności. Najtrudniejszym zadaniem, często niewykonalnym bez zniszczenia drzwi garażu, jest pokonanie tak zwanej śruby. Śruba to tradycyjne niestandardowe zabezpieczenie drzwi garażu przed włamaniem, z czasów kiedy rzadkością były drzwi antywłamaniowe, monitoring i alarmy. 
 
W sytuacji zaległości płatniczych rozwiązaniem sprawiedliwym i skutecznym może wydawać się właścicielowi wymienienie zamków w drzwiach garażu, czyli zablokowanie najemcy dostępu do garażu do chwili uregulowania zaległości. Na przeszkodzie stają zapisy kodeksu cywilnego. O ile umowa najmu nie stanowi inaczej, wynajmujący jest zobowiązany zapewnić najemcy swobodny dostęp do garażu przez cały okres trwania umowy. Stąd użytecznym jest określenie i zapisanie już w umowie najmu sposobu postępowania w sytuacji zaległości płatniczych, np. określenie warunków zablokowania najemcy dostępu do garażu bądź wskazanie, że umowę najmu uznaje się za rozwiązaną w przypadku gdy zaległość w zapłacie czynszu przekracza 14 dni. W stosunku do byłego najemcy wymóg zapewniania swobodnego dostępu do garażu nie obowiązuje. 
 
Problem wymiany zamków i kontroli dostępu do garażu w tym kontrolowanych włamań do garażu całkowicie rozwiązują coraz powszechniejsze zamki elektroniczne sterowane zdalnie. Nie wymagają wymieniania ani włamywania się do garażu w celu ich wymiany, a ponadto są skutecznym motywatorem do terminowego opłacania czynszu przez najemcę – w sytuacji braku płatności można blokować je zdalnie. W celu zablokowania najemcy dostępu do garażu w trakcie okresu najmu konieczne jest zawarcie w umowie najmu odpowiedniego zapisu, na który najemca wyraża zgodę. Zamki elektroniczne wymagają dostępu do prądu oraz Internetu np. przez kartę SIM w zestawie sprzętowym zawierającym zamek elektroniczny. W naszej praktyce polecamy stosowanie zamków elektronicznych do garaży. Zamek elektroniczny oferuje możliwość przeprowadzenia całości procesu wynajmu garażu bez konieczności spotykania się właściciela z najemcą w jednym miejscu i czasie, to jest bez dojeżdżania właściciela do garażu. Jest to istotne zwłaszcza w wynajmie krótkoterminowym garaży, który de facto nie jest praktykowany w chwili obecnej pomimo rosnącego zainteresowania ze strony najemców. Wynajem krótkoterminowy garaży jest niestosowany właśnie ze względu na problem wymieniania tradycyjnych zamków i konieczność dojeżdżania do garażu w celu dokonania czynności, jak zawarcie umowy papierowej, okazanie garażu, przekazanie garażu, odbiór garażu. W sytuacji wynajmu długoterminowego jednorazowy dojazd właściciela na miejsce w celu rozpoczęcia wynajmu i wymienienia zamka jest ekonomicznie zasadny z uwagi na potencjalnie wysoką kwotę przychodu rozłożonego w czasie, ale w przypadku wynajmu krótkoterminowego np. na weekend, na 7 dni albo na 14 dni sens ekonomiczny zanika. A szkoda, bo rośnie rynek konsumentów skłonnych płacić za kilkudniowy wynajem garażu nawet o 200 i 300 procent więcej w skali doby niż w wynajmie długoterminowym.