Wywóz rzeczy z garażu na wysypisko śmieci: limity, zasady

- gdzie wywieźć garażowe śmieci po byłym najemcy i ile to kosztuje
- czym jest gminny PSZOK i jak obsługuje mieszkańców
- jak przygotować odpady do wywozu na gminny PSZOK
- czy właściciel garażu jest zobowiązany do złożenia deklaracji śmieciowej
- co można wyczytać z gminnego regulaminu czystości i porządku na terenie gminy

Jak poradzić sobie z odpadami po byłym najemcy garażu 
Właściciel wynajmujący garaż styka się z problemem odpadów szczególnie w sytuacji, gdy najemca pozostawił po sobie zaśmiecony garaż. Garaż może okazać się śmietniskiem całkiem sporym, bo liczącym około 16 metrów kwadratowych czyli ponad 30 metrów sześciennych. W garażu porzuconym przez najemcę można znaleźć wszelkie typy odpadów, od opon samochodowych po stalowy złom, odzież i stare urządzenia AGD. Powstaje wówczas konieczność wywozu znacznej ilości odpadów zgodnie z prawem, przy czym są to zwykle odpady różnych rodzajów: wielkogabarytowe, niebezpieczne, komunalne. 
 
W praktyce dobrym źródłem informacji o tym, jaką ilość odpadów można wywieźć na gminne wysypisko jest podstrona gminnego serwisu internetowego dedykowana PSZOK-om czyli prowadzonym przez gminę Punktom Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każda gmina ma własne zasady odbioru odpadów od mieszkańców. Przykładowa podstrona serwisu internetowego miasta Katowice dedykowana odpadom udostępnia informacje takie, jak: 
 
- lokalizacje i godziny otwarcia PSZOK-ów, 
- informacja, że PSZOK-i przyjmują od mieszkańców gminy odpady posegregowane nieodpłatnie, zaś odpłatnie odpady powstające w ramach działalności gospodarczej, 
- informacja o limitach ilości odpadów przyjmowanych w PSZOK-ach bez opłat, tj. jednorazowo mieszkaniec może przywieźć do 500 kg odpadów budowlanych komunalnych oraz jednorazowo maksymalnie 1 metr sześcienny bioodpadów, 
- informacja, że osoba przywożąca odpady do PSZOK-u powinna pokryć we własnym zakresie koszt załadunku, przywozu i rozładunku. 
 
Na terenie miasta Katowice dla ułatwienia segregowania odpadów przywożonych do PSZOK-ów bezpośrednio przez mieszkańców, PSZOK-i wydają bez ograniczeń ilościowych worki na poszczególne kategorie odpadów. Odpady nieposegregowane PSZOK-i w Katowicach przyjmują co do zasady odpłatnie. 
 
Taki tryb przyjmowania odpadów komunalnych wskazuje, że najprostszym legalnym sposobem pozbycia się odpadów pozostawionych w garażu przez byłego najemcę jest: 
 
- udanie się do gminnego PSZOK-u i pobranie wystarczającej ilości worków na odpady selektywne, 
- uprzątnięcie garażu z posegregowaniem odpadów do worków (przy czym odpady wielkogabarytowe i nie mieszczące się w workach należy rozładować dopiero w PSZOK-u do kontenerów na poszczególne typy odpadów), 
- zamówienie we własnym zakresie pojazdu ciężarowego do transportu odpadów, 
- załadowanie, wywóz i rozładunek odpadów w PSZOK-u, za okazaniem dowodu osobistego pozwalającego na weryfikację, że osoba oddająca odpady jest mieszkańcem danej gminy. W przypadku wysłania kierowcy jadącego na PSZOK bez towarzyszącego mu mieszkańca miasta konieczne jest, zgodnie z regulaminami poszczególnych PSZOK-ów w Katowicach, wręczenie mu pisemnego oświadczenia, które potwierdza, że odpady mają charakter komunalny i zostały wytworzone przez osobę zlecającą wywóz będącą mieszkańcem danego miasta. 
 
„Bezpłatność” przyjmowania odpadów selektywnych przez PSZOK-i 
Słowo „bezpłatnie” w odniesieniu do przyjmowania przez katowickie PSZOK-i odpadów posegregowanych jest skrótem myślowym. Brak jest dodatkowej opłaty za przyjęcie takich odpadów na PSZOK-u, jednak PSZOK nie przyjmie odpadów od mieszkańca gminy, który nie złożył wcześniej deklaracji śmieciowej czy odpadowej. W przypadku katowickich PSZOK-ów przyjęcie odpadów odbywa się po okazaniu dokumentu tożsamości osoby składającej odpady. Na podstawie dokumentu tożsamości pracownik PSZOK-u weryfikuje na miejscu w systemie komputerowym, czy osoba ta ma złożoną deklarację śmieciową i czy wywożone na PSZOK odpady odpowiadają treści deklaracji. To oznacza, że jeśli mieszkaniec zadeklarował generowanie odpadów tylko komunalnych w jego gospodarstwie domowym zamieszkiwanym przez trzy osoby, zaś ilość i rodzaj odpadów przywożonych na PSZOK (poza odpadami wywożonymi przez gminnego operatora z jego miejsca zamieszkania) są nieproporcjonalnie wysokie lub różnią się jakościowo od odpadów komunalnych produkowanych przez zwykłe gospodarstwo domowe, to osoba wywożąca może spodziewać się wezwania od gminy do skorygowania deklaracji. Fakt złożenia deklaracji śmieciowej oznacza, że mieszkaniec jest zobowiązany do ponoszenia na rzecz gminy cyklicznych opłat na wywóz i przyjmowanie odpadów, zaś możliwość złożenia do PSZOK-a odpadów wywożonych osobiście jest dodatkowa. 
 
Warto wiedzieć, że mieszkaniec, który notorycznie wrzuca znaczne ilości odpadów nadających się do segregacji do jego pojemnika na odpady zbiorcze może zostać przez gminę ukarany trzykrotnym podwyższeniem stawki za odbiór odpadów. 
 
W przypadku wywozu na PSZOK dużej ilości odpadów nieposegregowanych można spodziewać się opłaty lub ograniczenia możliwości przyjęcia odpadów. 
 
Deklaracje śmieciowe składane do gmin a garaże wolnostojące 
Każdy kto generuje odpady jest zobowiązany złożyć do urzędu gminy deklarację śmieciową czy odpadową. W przypadku osoby fizycznej niegenerującej znaczącej ilości odpadów w ramach wykonywanej działalności gospodarczej jest to deklaracja dotycząca gospodarstwa domowego wskazująca w szczególności adres miejsca zamieszkania oraz ilość osób zamieszkujących gospodarstwo. Na podstawie deklaracji dobierana jest wielkość, ilość i rodzaj pojemników na odpady, które gmina stawia mieszkańcowi do dyspozycji. W przypadku spółdzielni mieszkalnych i domów wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe podmiotem składającym deklarację jest zarządca lub spółdzielnia. 
 
Status właściciela garażu na terenie gminy nie oznacza konieczności skorygowania deklaracji czy złożenia jej w odniesieniu do garażu, jeśli w garażu nie są generowane odpady. Właściciel który w razie kontroli wykaże, że ewentualne odpady z garażu zabiera do swojego miejsca zamieszkania i tam utylizuje, może czuć się bezpiecznie bez ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu odbioru odpadów z garażu. Tę ścieżkę obrała większość właścicieli garaży wolnostojących w Polsce. Świadczy o tym chociażby to, że gminne pojemniki na odpady rzadko są wystawiane dla kompleksów garaży. 
 
Do złożenia ewentualnej deklaracji śmieciowej jest zobowiązany właściciel (garażu) lub zarządca wspólnoty lokalowej obejmującej garaże, ale nie najemca garażu. 
 
Przepisy o gospodarowaniu odpadami 
Każda gmina jest zobowiązana odbierać od jej mieszkańców odpady selektywne i nieselektywne, a także publikować listę przedsiębiorstw upoważnionych na terenie gminy do przyjmowania i wywozu odpadów na wysypisko gminne. W każdej gminie powinien istnieć co najmniej jeden PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Najmniejsze z gmin mogą prowadzić PSZOK-i wspólnie z innymi gminami. Gospodarkę odpadami komunalnymi reguluje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ze względu na dużą częstość zmian ustawy zaleca się czytanie jej tekstu jednolitego na dany dzień. Ponieważ ustawa pozostawia gminom swobodę w naliczaniu opłat i limitów dla poszczególnych grup odpadów oraz swobodę w różnicowaniu opłat i procedur dla odpadów komunalnych i powstających w ramach działalności gospodarczej, ustawa narzuca gminom publikowanie gminnych regulaminów czystości i porządku na terenie gminy. Gminny regulamin informuje o lokalizacjach i godzinach otwarcia PSZOK-ów na terenie gminy oraz o limitach i zasadach odbioru poszczególnych typów odpadów: 
 
- przeterminowanych leków i chemikaliów, 
- wyczerpanych baterii i akumulatorów, 
- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, 
- mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, 
- odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon, 
- odpadów zielonych. 
 
Dla przykładu, opublikowany w internetowym BIP-ie (Biuletynie Informacji Publicznej) regulamin u utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Katowice: 
 
- wskazuje kategorie odpadów w jakich należy segregować śmieci, aby zaliczały się do selektywnych (czyli odbieranych bezpłatnie lub po niższych stawkach): papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, metale, zielone i inne ulegające biodegradacji, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki i chemikalia, inne odpady niebezpieczne wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych. 
- stanowi, że odpady posegregowane osobno w ramach większości z powyższych kategorii każdy mieszkaniec gminy może bezpłatnie oddać do gminnego PSZOK-u (o ile zapewni we własnym zakresie załadunek i wywóz lub zapłaci za to przewoźnikowi z gminnej listy operatorów), 
- wskazuje lokalizacje i godziny otwarcia PSZOK-ów oraz osobno wydzielonych punktów zbiórki przeterminowanych leków z gospodarstw domowych, 
- zakazuje spalania odpadów na własną rękę, 
- dopuszcza mycie pojazdów poza myjniami pod warunkiem odprowadzenia ścieków przez osadnik do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych, a nie bezpośrednio do ziemi, 
- wskazuje, że wydawane przez gminę bez limitów worki do selektywnej zbiórki odpadów muszą mieć objętość nie mniejszą niż 120 litrów, z wskazaniem wyjątków od reguły, 
- wskazuje sugerowaną częstość dostarczania mieszkańcom worków na odpady selektywne i opróżniania pojemników na odpady zmieszane, zależnie od rodzaju zabudowy.