Umowa najmu a podpis elektroniczny

- czym jest podpis elektroniczny?
- czy kwalifikowany podpis może zastąpić podpis własnoręczny?
- ważność podpisu elektronicznego

Odrębną, uregulowaną w kodeksie cywilnym formą czynności prawnych jest forma elektroniczna, której zachowanie uzależnia się od złożenia oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym. Należy zatem pamiętać, że wbrew intuicji, jeśli dla danej czynności zastrzeżony został wymóg formy elektronicznej, dokonanie jej przez e-mail lub inny elektroniczny środek komunikacji bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego skutkuje niedochowaniem tego wymogu. 
 
Kodeks cywilny stanowi, że oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Kwalifikowany podpis elektroniczny może zatem zastąpić podpis własnoręczny. W praktyce oznacza to, że jeśli dla danego oświadczenia zastrzeżony został wymóg formy pisemnej, można dochować wskazanego wymogu poprzez np. przesłanie drugiej stronie wiadomości e-mail opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 
 
Dokument podpisany elektronicznym podpisem kwalifikowanym (nie jest to tożsame z profilem zaufany na  ePuAP) ma moc prawną taką samą jak dokument papierowy podpisany ręcznie. Mówi o tym obowiązujące od 2016 roku rozporządzenie eIDAS w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.
Rozporządzenie obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jak głosi art. 25 eIDAS, podpisowi elektronicznemu nie można odmówić skutku prawnego ani dopuszczalności jako dowodu w postępowaniu sądowym. Kwestia wysłana dokumentu podpisanego elektronicznie jest zatem sprawą odmienną od rozstrzygania ważności samego podpisu elektronicznego. Oznacza to, że dla ważności dokumentów podpisanych elektronicznie w korespondencji z najemcą nie jest koniecznie wpisywanie do umowy najmu klauzul, które miałyby to potwierdzać, np. „Strony zgodnie oświadczają, że będą honorować dokumenty podpisane elektronicznym podpisem kwalifikowanym”. 
 
Dokument wymagający podpisu więcej niż jednej osoby, np. umowa najmu podpisywana przez najemcę oraz przez wynajmującego, jest podpisany prawidłowo, nawet jeśli jedna ze stron użyła elektronicznego podpisu kwalifikowanego, zaś druga podpisała dokument tradycyjnie, podpisem odręcznym. W takim przypadku dla celów dowodowych konieczne jest zachowanie zarówno dokumentu w formie elektronicznej (podpisanego elektronicznie) oraz dokumentu oryginalnego w formie drukowanej (podpisanego odręcznie). 
 
O ważności podpisu elektronicznego decyduje nie znacznik podpisu zawarty w dokumencie, np. „Podpisano elektronicznym podpisem kwalifikowanym: …imię, nazwisko, data” ale certyfikat użyty do podpisania dokumentu elektronicznie. Dokument podpisany elektronicznie może nie mieć widocznego w treści znacznika podpisu, dlatego to nie formułka „Podpisano elektronicznie…” świadczy o ważności podpisu. O ważności podpisu nie świadczy też w żaden sposób miejsce w dokumencie, w którym znajduje się ewentualny znacznik podpisu (np. znacznik podpisu w miejscu wielokropka na tradycyjny podpis ręczny). Jednocześnie jeden dokument może mieć więcej niż jeden podpis elektroniczny, np. podpisy elektroniczne dwóch strony umowy albo trzykrotny podpis tej samej osoby. Ważność podpisu elektronicznego wraz z imionami i nazwiskami osób podpisujących oraz z datą podpisania, w każdym z popularnych formatów (np. pdf, PadES, doc), można zweryfikować między innymi w serwisie administracji rządowej www.gov.pl. 
 
Kwalifikowany podpis elektroniczny nie jest tożsamy z profilem zaufanym ePUAP, ponieważ profil zaufany to forma potwierdzania tożsamości osoby fizycznej w korespondencji wyłącznie z urzędami aktywnymi na platformie internetowej ePUAP