Zakończenie umowy najmu: rozwiązanie, wypowiedzenie, wygaśnięcie

- Rozwiązanie umowy najmu
- Wypowiedzenie umowy najmu
- Wygaśnięcie umowy najmu

Zgodnie z definicją zawartą w treści art. 659 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa najmu garażu może ulec zakończeniu w następujących przypadkach: 
 
- upływu okresu na jaki umowa najmu została zawarta, gdy umowa była zawarta na czas oznaczony, 
- upływu okresu wypowiedzenia, gdy umowa została zawarta na czas nieoznaczony, 
- ze skutkiem natychmiastowym na podstawie oświadczenia wynajmującego lub najemcy – bez względu na czas trwania umowy najmu, 
- na mocy porozumienia stron – bez względu na czas trwania umowy najmu. 
 
W przypadku umów najmu garażu zawartych na czas oznaczony zasadą jest, że wygasają one z upływem okresu, na jaki zostały zawarte. Możliwe jest jednak ich wcześniejsze rozwiązanie na mocy porozumienia stron lub w trybie natychmiastowym.  
Rozwiązanie umowy najmu z upływem okresu wypowiedzenia odnosi się do umów zawartych na czas nieoznaczony. Okresy wypowiedzenia umowy najmu mogą być dowolnie ustalone przez strony w umowie. Jeżeli strony umowy nie wskażą w umowie okresów wypowiedzenia, znajduje zastosowanie art. 688 kodeksu cywilnego (przy czynszu płatnym miesięcznie okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i upływa z końcem miesiąca). Wypowiedzenie umowy najmu powinno być dokonane na piśmie, chyba że wcześniej strony w umowie postanowiły inaczej. Pismo może być dostarczone pocztą lub osobiście. Okres wypowiedzenia biegnie od daty doręczenia drugiej stronie pisma zawierającego oświadczenie o wypowiedzeniu. W przypadku gdy najemca nie chce odebrać pisma (np. unika kontaktu z właścicielem) skutek doręczenia nastąpi wówczas, gdy pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu zostanie wysłane najemcy na uzgodniony w umowie najmu adres do korespondencji listem poleconym. Wówczas za datę doręczenia pisma uznaje się ostatni dzień w jakim najemca mógł odebrać takie pismo z urzędu pocztowego. 
Rozwiązanie umowy najmu – zarówno tej zawartej na czas oznaczony jak i tej zawartej na czas nieoznaczony – ze skutkiem natychmiastowym jest możliwe przez każdą ze stron umowy w określonych przypadkach. Są nimi m.in. niewłaściwe użytkowanie lokalu, prowadzenie do rażących naruszeń zawartej umowy, w tym zwłoki w zapłacie czynszu wynajmującemu, zatajenie wad garażu, istotnie utrudniających jego użytkowanie. 
Wypowiedzenie umowy najmu garażu częściej stosuje się w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony. Wynajmujący garaże w umowach najmu mogą stosować kary umowne za przedwczesne zerwanie umowy najmu.  Wypowiedzenie umowy najmu z mocy prawa jest również możliwe w przypadku, gdy umowa została zawarta na czas określony. Właściciele garaży składają takie wypowiedzenie najemcy w momencie rażących zaniedbań z jego strony. Najczęściej wypowiedzenie takie najemca otrzymuje ze skutkiem natychmiastowym.  
Formułując wypowiedzenie umowy najmu garażu wynajmujący powinien zadbać o to by zawierało następujące elementy:  

- data i miejsce sporządzenia, 
- dane osobowe wypowiadającego umowę, 
- dane osobowe najemcy, któremu wypowiadana jest umowa, 
- podstawę prawną pozwalającą na wypowiedzenie umowy, 
- informacje dotyczące wynajmowanego garażu, 
- termin, od którego wypowiadana umowa ma przestać obowiązywać, 
- czytelny podpis 
 
Umowa najmu garażu może ulec zakończeniu na skutek jej rozwiązania. Strony powinny określić w porozumieniu, w jakich sytuacjach umowa ulega rozwiązaniu. Rozwiązanie umowy najmu prowadzi do definitywnego zakończenia kontraktu, w momencie rozwiązania przestaje istnieć i wiązać ze sobą strony. 
Umowa najmu na czas określony wygada po upływie terminu na jaki została zawarta. W przypadku kiedy strony nie podejmują działań zmierzających do zakończenia umowy najmu, tj. najemca użytkuje garaż, a wynajmujący nie wyraża sprzeciwu, to Kodeks cywilny w art. 674 mówi wprost: „jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony”.  Warto podkreślić, ze w momencie kiedy jedna ze stron umowy wyrazi brak woli kontynuowania umowy, to art. 674 kc nie będzie miał zastosowania.