- jakie nakłady są nakładami drobnymi w rozumieniu Kodeksy cywilnego
- jak rozliczać koszty napraw i ulepszeń garażu poniesionych przez najemcę
- jakie są konsekwencje nieuzgodnienia nakładów najemcy z wynajmującym
Prawa i obowiązki stron umowy najmu różnią się zależnie od tego, czy chodzi o tzw. drobne nakłady czy nakłady inne, większe.
Art. 681 Kodeksu cywilnego definiuje przykładowy, niewyczerpujący katalog drobnych nakładów: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.
Tak zwane drobne nakłady obciążają najemcę, jeśli strony umowny najmu nie uzgodniły inaczej. Praktyka wynajmujących garaże podpwiada, że w odniesieniu do garażu takimi drobnymi nakładami są w szczególności:
- malowanie wewnętrznych ścian i sufitu garażu,
- malowanie wewnętrznej strony drzwi garażu,
- oliwienie zawiasów drzwi garażu,
- czyszczenie garażu od wewnątrz i od zewnątrz,
- wymienianie lamp lub żarówek w garażu,
- wymieniania wyrobionego włącznika światła w garażu oraz wyrobionych gniazdek kontaktowych,
- wymienianie klucza w garażu w sytuacji jego utraty,
- wymienianie zużytych lub zniszczonych elementów wyposażenia garażu, np. miotły, łopaty do odśnieżania, kosza na odpadki.
Najemca powinien też co do zasady dbać o utrzymanie części wspólnych kompleksu garaży, np. malowanie bramy wjazdowej na teren garażowiska, utrzymanie w stanie czystości i odśnieżanie podjazdu do garażu.
Nawet jeśli najemca nie wykonuje czynności z powyższej listy, nie może żądać ich wykonania przez właściciela i nie może wykonać ich samodzielnie na koszt wynajmującego, chyba że strony umowy najmu postanowiły inaczej.
Wszystkie niewchodzące w zakres drobnych nakładów remonty i naprawy oraz prace prowadzące do ulepszenia stanu garażu najemca ma obowiązek uzgodnić z właścicielem. Jeśli takie prace nie są uzgodnione z właścicielem, wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu, jak również niezależnie od tego może według jego uznania żądać przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego albo zatrzymać ulepszenia płacąc najemcy kwotę odpowiadającą wartości ulepszeń w chwili zwrotu przedmiotu ulepszenia właścicielowi przez najemcę. Z punktu widzenia interesu właściciela garażu uzgodnienia powinny obejmować nie tylko zakres ulepszeń, ale także postanowienia dotyczące rozliczenia za wykonanie ulepszeń (praca, materiał) w sytuacji gdy najem zostanie zakończony.
Opóźnienia czy zwłoka w zapłacie czynszu nie zmieniają w żaden sposób praw i obowiązków stron w zakresie utrzymania garażu.