Garaż jako miejsce działalności gospodarczej: rejestracja, podatek od nieruchomości

- Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości
- Rejestrowanie garażu jako miejsca prowadzenia działalności
- Stawki podatku od garażu
- Kiedy można skorzystać ze zwolnienia od zapłaty podatku za garaż?
- Jakie dokumenty wypełnić i w jakich terminach rozliczyć podatek?

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej należy ją zarejestrować, tj. uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Podczas rejestracji przyszły przedsiębiorca podaje szereg informacji o swojej firmie. Oprócz podania m.in. miejsca zamieszkania czy adresu do doręczeń niezbędne jest wskazanie głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z adresem tym wiąże się kwestia tytułu prawnego do lokalu, w którym działalność będzie prowadzona. Tytuł prawny do lokalu stanowi prawo do dysponowania lokalem na cele związane z wykonywaniem działalności gospodarczej. Tytułem do lokalu może być m.in.: prawo własności, najem, użytkowanie wieczyste. Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby adres garażu wskazać jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. 
W przypadku garażu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej przepisy przewidują wyższą stawkę podatkową. Należy mieć na względzie, że podatek od nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą może być nawet 20-krotnie wyższy od podatku od nieruchomości przeznaczonych na cele niezwiązane z działalnością.  
Istotną kwestią jest fakt, że przedsiębiorca, który jest najemcą garażu, nie musi płacić takiego podatku. Obowiązek podatkowy ciąży bowiem na właścicielu garażu. W praktyce właściciele garaży refakturują wysokość podatku od garażu wynajmowanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej na najemcę. 
Zgodnie z obowiązującym prawem, podatek od nieruchomości zobowiązane są płacić: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są: właścicielami nieruchomości, budynków, budowli czy gruntów. Obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia kolejnego roku po zakończeniu budowy (jeżeli budujesz garaż) lub 1 dnia miesiąca, następującego po kupnie garażu. W przypadku, gdy zostajesz właścicielem garażu w trakcie roku podatkowego, wysokość należnego podatku zostanie proporcjonalnie pomniejszona. 
Garaż, ze względu na położenie oraz sposób wykonania, może zaliczać się zarówno do budynków, jak i budowli:
 
- garaż, który stanowi część budynku mieszkalnego (np. domu wolnostojącego lub domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej), podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach, co reszta budynku, 
- garaż, który stanowi odrębny obiekt, wpisujący się w kryteria budowlane dla budynków, będzie podlegał opodatkowaniu jako budynki pozostałe, 
- garaż, który nie posiada fundamentów i nie jest stale związany z gruntem (np. garaż blaszany), podlega opodatkowaniu jako budowla lub może być zwolniony z opodatkowania, jako element architektury ogrodowej. 
 
Aktualne stawki podatku od nieruchomości dla poszczególnych typów gruntów i obiektów, w zależności od miejsca, mogą być różne bowiem określają je w swoich uchwałach rady gmin. Gminy mają co do zasady dowolność ale nie mogą przekroczyć maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Stawki podatku od nieruchomości mają charakter kwotowy. Jedyny wyjątek stanowi stawka od budowli, wyrażona jest procentowo i wynosi 2% wartości budowli. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości można znaleźć w Obwieszczeniu Ministra Finansów  w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych za dany rok. 
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje wiele zwolnień z podatku od nieruchomości. Rada gminy może również wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe od podatku od nieruchomości. Zwolnienia z podatku od nieruchomości przyznane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych regulują przepisy Ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw. 
Osoby fizyczne zobowiązane do rozliczenia podatku od nieruchomości, powinny złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych na formularzu IN-1. Organem podatkowym właściwym w sprawie podatku od nieruchomości jest wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, w zależności od położenia nieruchomości. Termin na złożenie deklaracji IN-1 wynosi 14 dni od powstania bądź wygaśnięcia obowiązku podatkowego. 
 
Osoby prawne (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne), jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej składają corocznie, do 31 stycznia deklarację na podatek od nieruchomości DN-1. 
 
Właściciel garażu informację IN-1 lub deklarację DN-1 może złożyć: osobiście, wysyłając dokumenty pocztą bądź elektronicznie podpisując dokument Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem kwalifikowanym. 
 
W przypadku osób fizycznych wysokość podatku ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu  na miejsce położenia garażu i jest to np. wójt gminy, burmistrz czy prezydent miasta.  Podatek płaci się ratalnie, w terminach do: 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada danego roku.  Należy pamiętać, że w przypadku kiedy kwota podatku nie przekracza 100 zł, wartości podatku nie dzieli się na raty, ale jest płatna jednorazowo w terminie do 15 marca. Nieco inaczej, jest w przypadku pozostałych podatników. Osoby prawne płacą podatek miesięcznie, za poszczególne miesiące, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Termin przypada na 15 dzień każdego miesiąca. Wyjątek stanowi miesiąc styczeń z terminem płatności do 31 stycznia.