Zgodnie z obowiązującym prawem, podatek od nieruchomości zobowiązane są płacić: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są właścicielami nieruchomości, budynków, budowli czy gruntów. Obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia kolejnego roku po zakończeniu budowy (jeżeli budujesz garaż) lub 1. dnia miesiąca, następującego po nabyciu garażu. W przypadku, gdy zostajesz właścicielem garażu w trakcie roku podatkowego, wysokość należnego podatku zostanie proporcjonalnie pomniejszona.
Garaż, ze względu na położenie oraz sposób wykonania, może zaliczać się zarówno do budynków, jak i budowli:
- garaż, który stanowi część budynku mieszkalnego (np. domu wolnostojącego lub domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej), podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach, co reszta budynku,
- garaż, który stanowi odrębny obiekt, wpisujący się w kryteria budowlane dla budynków, będzie podlegał opodatkowaniu jako budynki pozostałe,
- garaż, który nie posiada fundamentów i nie jest stale związany z gruntem (np. garaż blaszany), podlega opodatkowaniu jako budowla lub może być zwolniony z opodatkowania, jako element architektury ogrodowej.
Aktualne stawki podatku od nieruchomości dla poszczególnych typów gruntów i obiektów, w zależności od miejsca, mogą być różne, bowiem określają je w swoich uchwałach rady gmin. Gminy mają co do zasady dowolność, ale nie mogą przekroczyć maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Stawki podatku od nieruchomości mają charakter kwotowy. Jedyny wyjątek stanowi stawka od budowli, która jestt wyrażona procentowo i wynosi 2% wartości budowli. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości można znaleźć w Obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych za dany rok.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje wiele zwolnień z podatku od nieruchomości. Rada gminy może również wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe od podatku od nieruchomości. Z podatku od garażu możesz być zwolniony, jeżeli garaż, który nie służy do wykonywania działalności gospodarczej, nie jest stale związany z gruntem i może zostać zaliczony do elementów tzw. małej architektury ogrodowej (poniżej 35 m2).
Osoby fizyczne zobowiązane do rozliczenia podatku od nieruchomości powinny złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych na formularzu IN-1. Organem podatkowym właściwym w sprawie podatku od nieruchomości jest wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, w zależności od położenia nieruchomości. Termin na złożenie informację IN-1 wynosi 14 dni od powstania bądź wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Właściciel garażu informację IN-1 może złożyć: osobiście, wysyłając dokumenty pocztą bądź elektronicznie podpisując dokument Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem kwalifikowanym.
W przypadku osób fizycznych wysokość podatku ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia garażu i jest to wójt gminy, burmistrz bądź prezydent miasta. Podatek płaci się ratalnie, w terminach do: 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada danego roku. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy kwota podatku nie przekracza 100 zł, wartości podatku nie dzieli się na raty, ale jest płatna jednorazowo w terminie do 15 marca.
Informacja IN-1: jak prawidłowo wypełnić formularz: instrukcja krok po kroku dla właściciela garażu.
W polu nr 1 należy podać identyfikator NIP lub PESEL, zaznaczyć odpowiednio zgodnie z poniższymi wytycznymi:
- NIP podają osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowane jako płatnicy podatku od towarów i usług,
- PESEL wpisują osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami podatku od towarów i usług. Wypełnienie sekcji A wiąże się z podaniem następujących informacji:
3. Nazwa i adres siedziby organu podatkowego. Urząd, do którego należy skierować deklarację, uzależniony jest od miejsca położenia nieruchomości.
4. Cel złożenia formularza – należy wskazać odpowiedni kwadrat:
- 1. złożenie informacji – w przypadku, gdy wypełniana jest nowa informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych w związku z powstaniem obowiązku podatkowego. - 2. korekta informacji – jeżeli powstały okoliczności mające wpływ na wysokość obowiązku podatkowego. 5. Okres, od którego informacja obowiązuje – w tym miejscu należy wpisać datę (miesiąc oraz rok) zgodną z terminem, w którym powstał obowiązek podatkowy, w którym obowiązek podatkowy wygasł lub kiedy zmieniła się wysokość należnego podatku.
Wypełnienie sekcji B polega na zaznaczeniu jednej z dostępnych opcji:
Kwadrat nr 1 należy zaznaczyć w przypadku bycia właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem nieruchomości. Kwadrat nr 2 należy zaznaczyć w przypadku bycia współwłaścicielem, współużytkownikiem wieczystym lub współposiadaczem nieruchomości.
Sekcja C
podatku od nieruchomości służy wykazaniu danych identyfikacyjnych oraz adresowych.
Jeżeli właściciel garażu posiada numer PESEL, uzupełnia:
- pole nr 7 – nazwisko, - pole nr 8 – pierwsze imię, - pole nr 9 – identyfikator REGON (osoby fizyczne zobowiązane są podać go jedynie wtedy, gdy został on nadany). Jeżeli nie został właścicielowi nadany numer PESEL, uzupełnia pola (7-9) oraz:
- pole nr 10 – datę urodzenia, - pole nr 11 – imię ojca, - pole nr 12 – imię matki.
W części C.2. należy podać adres zamieszkania. W przypadku gdy adres zamieszkania różni się od adresu do korespondencji, należy wypełnić część C.3.
Sekcja D służy wykazaniu gruntów, nieruchomości i obiektów budowlanych, które podlegają opodatkowaniu od nieruchomości. Podzielona jest na podgrupy przypisane do poszczególnych rodzajów nieruchomości: gruntów, budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sekcję tę należy wypełniać za kolejnością, wedle przedmiotu opodatkowania, których dotyczy składana deklaracja.
W polu nr 62 określić należy wartość pieniężną budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwota powinna być zaokrąglona do pełnych złotych.
W sekcji E należy podać informację o załącznikach, które stanowią uzupełnienie informacji IN-1.
W polu nr 65 należy określić liczbę załączników ZIN-1, w polu nr 66 – liczbę załączników ZIN-2. Pozycja nr 67 wymaga zaznaczenia odpowiedniego kwadratu.
Sekcja F. DODATKOWE INFORMACJE: wypełnienie tej części informacji nie jest obowiązkowe. Przekazanie danych kontaktowych może jednak ułatwić i przyspieszyć komunikację z organem podatkowym.
W sekcji G konieczne jest podpisanie informacji. Podpis może złożyć podatnik lub osoba, która go reprezentuje – należy odnotować to, przekreślając odpowiedni fragment w opisie pola G.1., G.2. i G.3.
Sekcja H, adnotacje organu podatkowego, jest przeznaczona do wypełnienia dla organu. Należy pozostawić ją pustą.