Wykaz materiałów niebezpiecznych pożarowo jest określony w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Wykaz obejmuje:
- gazy palne,
- ciecze palne o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55°C),
- materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne,
- materiały zapalające się samorzutnie na powietrzu,
- materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne,
- materiały ulegające samorzutnemu rozkładowi lub polimeryzacji,
- materiały mające skłonności do samozapalenia,
- materiały inne, niż wymienione, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.
Rozporządzenie wskazuje długą listę czynności zabronionych i obowiązków osoby odpowiedzialnej za przechowywanie takich materiałów, jak chociażby zakaz palenia tytoniu, zakaz garażowania pojazdów silnikowych czy nakaz zapewniania sprawnych gaśnic w strefie zagrożenia rozumianej jako miejsce przechowywania materiałów niebezpiecznych i jego najbliższe otoczenie. Ze względu na złożoność technik zabezpieczania poszczególnych rodzajów materiałów zalecane jest w odniesieniu do konkretnego obiektu uzgodnienie metod zabezpieczania z komendantem powiatowej jednostki Straży Pożarnej. Zgodnie z rozporządzeniem, te zakazy i nakazy ciążą na właścicielach, zarządcach i użytkownikach miejsc przechowywania materiałów niebezpiecznych, co oznacza, że w stosunku najmu konieczne jest przypisanie poszczególnych obowiązków i ograniczeń każdej ze stron umowy.
W odniesieniu do garaży zwłaszcza istotnym jest ostatnia z pozycji materiałowych z rozporządzenia: materiały inne, niż wymienione, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru. Praktyka wynajmujących garaże pokazuje, że takimi materiałami mogą być paliwa ciekłe czy oleje lub środki chemii budowlanej w ilościach przekraczających kilka opakowań detalicznych dostępnych w punktach sprzedaży dla konsumentów. Najprostszym rozwiązaniem problemu ewentualnych sankcji karnych czy potencjalnego odszkodowania ze strony właściciela wynajmującego garażu jest zawarcie w umowie najmu klauzuli jak niżej lub podobnej:
Najemca nie będzie przechowywać w garażu paliw, olejów ani innych środków łatwopalnych, w ilościach hurtowych to jest przekraczających łącznie 20 litrów lub 20 kilogramów, ani innych środków wskazanych w par. 2.1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Taka klauzula uwalnia właściciela garażu od mandatu karnego za przechowywanie w garażu materiałów niebezpiecznych wybuchowo przez najemcę. Za przechowywanie takich materiałów w sposób niezgodny z rozporządzeniem grozi mandat, przy czym mandatu mogą spodziewać się głównie podmioty przechowujące materiały w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, ponieważ fakt prowadzenia działalności gospodarczej zobowiązuje tu do zachowania staranności wyższej niż w przypadku gdy podmioten jest konsument.
W sytuacji faktycznych szkód wynikających z zapalenia czy wybuchu materiałów niebezpiecznych w garażu klauzula powinna uchronić właściciela garazu przed odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec osób trzecich, jak i powinna ułatwić właścicielowi dochodzenie od najemcy odszkodowania za szkody w garażu.